Kategórie
Nezaradené

Tréner Matej alebo o Pokémon klubovni

Keď sa chcete venovať nejakému hobby a naučiť jeho tajom aj iných mali by ste spĺňať dve podmienky – musíte svojmu hobby rozumieť a mať ho rád.

Matej Jablonický – otec dvoch detí a manžel umeleckej krajčírky. Ale aj vášnivý hráč Pokémon kariet. Tejto záľube sa venuje 22 rokov, z toho 6 rokov túto kartovú hru aktívne hrá a 3 roky ju trénuje a učí iných ľudí.

Isto si pamätáte na ošiaľ, ktorý spôsobila hra v mobiloch, kedy ste mali za úlohu vyjsť do ulíc, lesov, parkov a chytať podivné, mnohofarebné tvory s čudnými menami – Pokémonov. Ľudia sa delili do dvoch táborov – tých, ktorí prekrúcali očami a klopkali si na čelo a potom tých, ktorí to vnímali ako super zábavu a priestor na stretnutie nových ľudí na zaujímavých miestach.

Toto je však niečo úplné iné. Spojením kartovej hry si deti a mladí ľudia precvičia mozgové závity, pretože si musia zapamätať veľké množstvo dát, sčítavať, pracovať s angličtinou, ovládať taktiku a stratégie, pamätať si karty súpera a snažiť sa vylepšovať svoje karty ale naučiť sa aj vedieť prehrávať.

Veľmi cenné je aj to, že tréner Matej v Pokémon klubovni s deťmi trávi čas a podľa ich vlastných slov je s ním sranda. Skúseným hráčom radí s taktikou, zostavovaním kariet a pri jednotlivých súbojoch. Novším členom zase vysvetľuje princípy hry, zasväcuje ich do tajov kariet a ich vlastností.

Krasňany žijú aj takýmito mikropríbehmi. Deti majú svoju Pokémon klubovňu, kde sa im venuje človek – nadšenec, ktorý za nimi dochádza, aby mohli byť na svojom sídlisku a všetci kamaráti pokope. Klubovňa sa zatiaľ schádza v priestoroch Krasňanskej besedy na Kadnárovej 11, každý piatok od 15:00 – 17:00. Svoje miesto bude mať po otvorení v Starej jedálni.

Výskumy hovoria, že ak mladý človek v kritickom veku dospievania má pri sebe dôležitého dospelého človeka (okrem rodiča), ktorý s ním trávi čas, venuje sa mu, sprevádza ho náročnými aj radostnými chvíľami, je nižšia šanca, že sa dostane do problémov.

Matej takým človekom je.

foto: Richard Lutzbauer

Stará jedáleň tu bude na to, aby deti a mladí ľudia mali kde realizovať svoje nápady a bezpečne tráviť voľný čas. Pomôž nám prosím v tomto úsilí a staň sa našim darcom.

DARUJTE TERAZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *