Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

ARTACADEMY S DIANOU KLEPOCH MAJDÁKOVOU

6. októbra 2021 @ 17:30 - 27. októbra 2021 @ 19:00

49eur

Aj vy máte pocit, že sa umenie od čias Pabla Picassa uberá cestou, ktorej normálny človek nemôže vôbec rozumieť? Zdá sa vám, že umenie vystavované v galériách hovorí rečou, ktorá so skutočným svetom nemá nič spoločné? Máte pocit, že výtvarné umenie nikdy nepochopíte a nemá zmysel sa o to ani pokúšať?

Práve pre vás je určený intenzívny program Art Academy Basic. Počas štyroch stretnutí vám budú prístupnou a stručnou formou podané najdôležitejšie fakty potrebné k základnej orientácii v starom i súčasnom umení. Prevedieme vás základnou osou vývoja umenia od jeho prehistórie až po súčasnosť. Slová ako kubizmus, futurizmus, postimpresionizmus či postmoderna vás už nevyvedú z miery. Naučíme vás, ako správne k dielam pristupovať a ako z nich vyčítať podstatné informácie.

Nemusíte si robiť ani starosti kam s deťmi. Súčasťou programu sú tvorivé dielne pre deti, ktoré budú mať výnimočnú príležitosť stretnúť sa a tvoriť s profesionálnymi výtvarníčkami a výtvarníkmi.

Diana Klepoch Majdáková (1983) je kultúrna manažérka, kurátorka a kritička súčasného umenia. Pôsobí v kultúrnom a neziskovom sektore ako iniciátorka a koordinátorka umeleckých, vzdelávacích a iných aktivít. Je kurátorkou a riaditeľkou festivalu umenia a udržateľnosti NASUTI (od roku 2018). Podieľala sa na tvorbe kultúrneho programu kreatívneho centra Nová Cvernovka (od roku 2017), kde okrem iného koordinovala rezidenčný program a odborne konzultovala aktivity vizuálneho umenia. Lektorsky a programovo spolupracuje na vzdelávacom programe Art Academy (od roku 2011) a viacerých iných vzdelávacích projektoch o umení. Spoluzaložila a kurátorsky viedla projekt umenia vo verejnom priestore Neviditeľná Štiavnica (2012 – 2017). V roku 2016 pôsobila ako programová riaditeľka Tabačka gallery v Košiciach, kde viedla medzinárodný projekt OFF LIMITS – cenzúra v súčasnej umeleckej praxi (2017). Spolupracuje so súkromnou galériou Dub gallery v Pelhřimove (od 2014), bola kurátorkou súkromnej galérie Schemnitz v Banskej Štiavnici (2013 – 2015), dlhodobo spolupracovala s galériou súčasného umenia SPACE ako programová manažérka a kurátorka (2006 – 2012). Venuje sa publikačnej činnosti (Päťdesiat súčasných umelcov na Slovensku, 2014, Beautiful People, 2015, KNUT, 2017, OFF LIMITS, 2018 a.i.) a vlastným kurátorským projektom. Je autorkou textov, prednášok, recenzií, katalógov,  článkov o umení a kultúre, publikovala vo viacerých médiách (Flash Art CZ&SK, Profil, Glosolália, SME, Denník N).  Žije v Bratislave.

V prípade záujmu napíšte na anna.karako@starajedalen.sk. Počet miest je limitovaný.

Termíny prednášok:

stredy 6.10., 13.10.,20.10.,27.10.

Trvanie: 17:30 – 19:00

Cena: 49 eur (+ príplatok za dieta 19 eur) / za 4 stretnutia

Zoznam prednášok:

  1. Fantastický príbeh umenia – od prehistórie až po moderného človeka.

Cesta umenia históriou je síce kľukatá, ale pod správnym uhlom nepostráda svoju vnútornú logiku a príbeh. Od prehistórie človek prešiel vývojom, ktorý sa odrazil aj v umení, ktoré vytváral a ktorým sa obklopoval. V čase sa menili názory na jeho poslanie, funkciu, či estetické hodnoty. Tak, ako sa modifikoval názor na krásu, tak sa menilo aj umenie. Dozviete sa, ako sa postupom času vymieňali jednotlivé veľké európske slohy a naučíte sa ich spoľahlivo rozoznávať. Povieme vám, či je Rembrandt skutočne najväčším európskym maliarom, aj v čom sa vlastne skrýva čaro Mony Lisy.

  1. Umenie 20. storočia. Prečo je moderna (stále) moderná?

Môže byť niekoľko farebných plôch umením? Prečo má pár škvŕn na plátne hodnotu niekoľkých miliónov?  Kde nastal zlom, od ktorého sa umenie stalo pre bežného človeka (zdanlivo) nepochopiteľným? Oboznámime vás s hlavnými smermi avantgardného a moderného umenia od impresionizmu až po konceptuálne umenie. Pomocou ľahko zapamätateľných príkladov a pomôcok si zafixujete jednotlivé  “-izmy”.  Dozviete sa, kedy a prečo sa stal umeleckým dielom čierny štvorec na bielom podklade alebo dokonca pisoár a kam sa z umenia vytratili kvality starých majstrov.

  1. Contemporary art: čo sa to dnes, dopekla, deje?

Prednáška zachytáva vývoj umenia za posledných dvadsiatich rokov. Povieme si o najdôležitejších tendenciách, umelcoch udávajúcich trendy, predstavíme si najvýznamnejšie centrá svetového umenia. Nahliadneme do zákulisia umeleckého marketingu a dozvieme sa, prečo sa kopa cukríkov dnes predáva za 30 miliónov dolárov a čo všetko dnes môže umením (ne)byť. Odhalíme, čo skutočne stojí za úspechom mnohých hviezd a či sú ich nápady naozaj hodné toľkej slávy. Virtuálne sa prejdeme po najdôležitejších prehliadkach svetového umenia, ich zákonitostiach a škandáloch. A možno pochopíme aj, čo tým chcú “autori vlastne povedať”.

  1. O čom hovoria obrazy?

Spoznajte šifrovanú reč, ktorou s nami umelecké diela komunikujú aj po storočiach. Prostredníctvom niekoľkých jednoduchých pravidiel a zákonitostí objavíte spôsob, ako konkrétnemu dielu lepšie porozumieť, zaradiť ho v rámci jeho spoločensko-historickej situácie a odhaliť jeho pôvod. Naučíte sa objavovať záchytné body, ktoré vás privedú k záhadám a tajomstvám, ktoré dielo môže ukrývať. Prezradíme vám, ako sa zorientovať v množstve informácií a vyselektovať tie, ktoré môžu byť užitočné pre vás. A ako sa na umenie pozerať, aby vám do života prinášalo radosť a sprostredkovalo vám svoje hodnoty.

Projekt „Živá sociálna sieť“ je podporený v rámci programu Mám na to špeciál z fondu Nadácie Slovenskej sporiteľne a z projektu “Pripútať sa – štartujeme…” podporeného z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. 

 

Podrobnosti

Začiatok:
6. októbra 2021 @ 17:30
Koniec:
27. októbra 2021 @ 19:00
Cena:
49eur