Na našom sídlisku dlho chátrala budova bývalej školskej jedálne. Je to svetlá, vzdušná a priestranná budova a bola jej škoda. Zároveň nám chýbal priestor, kde by sa naše staršie deti mohli rozvíjať. Všetky komunitné projekty v Krasňanoch už praskajú vo švíkoch.

My, obyčajní ľudia zo sídliska, sme spojili sily. Získali sme priestor do dlhodobého prenájmu. Ruinu, ktorej zo strechy rástli stromy, sme premenili na multifunkčnú sálu, nízkoprahový klub pre mládež, komunitnú kuchyňu a priestory na konanie menších akcií.

Dokázali sme to vďaka partnerom, ktorí nás podporujú v našich projektoch a vďaka podpore od ľudí, ktorí pomáhajú príspevkami, dobrovoľníckou prácou alebo aj povzbudením. Všetku prácu robíme po večeroch, vo voľnom čase a bez nároku na odmenu.

Za prvý rok sme zrekonštruovali strechu, vyčistili priestory aj areál, vymenili okná a elektroinštaláciu. Aj keď rekonštrukcia ešte nebola dokončená, urobili sme množstvo komunitných akcií, či už na podporu Starej jedálne, alebo pre mladých zo sídliska.

V januári 2020, po troch rokoch od podpísania zmluvy o prenájme, sme dostali na priestory Starej jedálne kolaudačné rozhodnutie. Všetci sme mali obrovskú radosť a v priestoroch sme usporiadali množstvo akcií. No už o pár mesiacov sme museli  brány zavrieť pre obmedzenia, súvisiace s pandémiou.

Síce sa v Starej jedálni nemôžeme stretávať, no snažíme robiť, čo sa dá – online diskusie, prednášky či zbierky pre ľudí so znevýhodneniami. Naše priestory sme poskytli na plošné testovanie obyvateľov. S uhrádzaním prevádzkových nákladov nám pomáhajú naši donori a podporovatelia, za čo im ďakujeme. 

Nevieme sa dočkať, až budeme môcť opäť otvoriť brány Starej jedálne a priestory sa opäť naplnia rozhovormi susedov, džavotom detí, dobrým jedlom a umením.

Pomôžte nám a staňte sa súčasťou príbehu.

Návrat hore