Sila a súdržnosť komunity a susedstva sa ukáže pri organizovaní každého jedného podujatia. Špeciálnu príchuť má medzi „eventami“ Starej jedálne Vianočný punč. Jednak ide o najväčšiu udalosť, jednak je poslednou v kalendárnom roku. Komunitu, lokálnych tvorcov a kultúrnu obec prišlo podporiť desiatky priaznivcov a podporovateľov Starej jedálne. ĎAKUJEME za vašu priazeň!
Vzťahy sa vytvárajú v reálnom svete
Hocijako plodná diskusia v online priestore nemôže nahradiť živé stretnutie a debatu zoči voči. Rovnaké poslane malo tradičné poďakovanie komunite, teda predvianočný „bašável“, oslava, či ak chcete podujatie nazvané Vianočný punč v Starej jedálni. Hoci decembrové teploty nerobili hanbu zimnému mesiacu, návštevníci sa riadili heslom, že „neexistuje nevhodné počasie pre bašável“. V sobotu 14. decembra sa od pätnástej hodiny začali schádzať do Starej jedálne desiatky rodín, kamarátov, známych, aj náhodných okoloidúcich. Lákal ich nádherne osvetlený altánok a vstup do starej jedálne.

Už pred vchodom do jedálne sa mnohí zohriali skvelou kávou a kávovými špecialitami z coffeetrucku Pán Králiček. Ďalší dali prednosť punču a varenému vínu, pričom voňavý stánok susedil s ministánok s predajom (nielen) vianočných drobností. V útrobách Starej jedálne čakali ďalšie lahôdky pre útroby návštevníkov. Luxusné vegánske holubky, zemiaky plnené bryndzou a ďalšie dobroty pripravila Andi Brezovská. Ingrediencie pre sladké aj slané vianočné delikatesy dodala rodinná ekofarma z Vrboviec Biofarma Kaška.
Pre drobcov a deti boli prichystané vianočné dielničky, maľovanie tričiek aj stromček želní. Detských divákov však zaujalo predovšetkým predstavenie Bodkovaný pes, ktoré predviedli Lucka a Róbert z Divadla FÍ. Divadlo FÍ je multižánrová platforma, ktorá sa v oblasti divadla venuje bábkovému / výtvarnému, činohernému a experimentálnemu divadlu. Bábkové predstavenie Bodkovaný pes – príbeh o nevychovanom psíkovi Dunčovi – vzniklo na motívy knižky Veroniky Šikulovej. Nielen detských divákov, ale aj dospelých a okoloidúcich zaujala dynamická ohňová šou starojedálenskej dobrovoľníčky Stephanie. Z pochopiteľných dôvodov bola v exteriéroch Starej jedálne.

Hlavnú sálu Starej jedálne pred koncertom zaplnili miestni tvorcovia a džavot ako na pravých trhoch. Už chýbal snáď len sváko Ragan. Trhovníci si mohli kúpiť domáce Matejove sviečky z včelieho vosku. Trend pomalej módy, „slowfashion“, upcycling a módne doplnky reprezentovali Dielňa Kohútik s Ľubkou Dóšovou, Špajza dizajn upcy tašky a Koska Design, pričom Katka Kosáňová v tomto stánku prezentovala aj svoje tri knihy o umení. Znalci vínneho moku podporili a podiškurovali s Ivanom Vranom z Terroir Rača. V stánku Starej jedálne sa na návštevníkov usmieval Miro Dudlák a ponúkal nový merch. Čierne a biele tričká doplnili toho roku ružové a zelené.
Vianočná atmosféra s koledami a koncertom Andrei Bučko
Pravú vianočnú atmosféru vyčarovali svojím spevom koledníčky z amatérskeho speváckeho zboru, ktorý viedla skúsená lektorka Mila Medvedovská. Mila je speváčka a hlasová pedagogička, ktorá po invázii na Ukrajinu našla útočisko a pôsobisko na Slovensku. V Starej jedálni viedla spevácke kurzy. Mnohí ju poznajú aj vďaka spolupráci s klaviristom Danielom Špinerom, s ktorým nahrala šansónový album Za dlaňou (okrem Daniela sa na albume podieľali Sima Magušincová, Peter Lipa i Juraj Benetin). Koledy sa niesli celou Peknou cestou z altánku, ktorý výborne poslúžil ako pódium.

Vrcholom, zlatým klincom večera, bol koncert Andrea Bučko Band. Celý organizačný tím Starej jedálne aj týmto koncertom vyjadruje nesmiernu vďaku všetkým susedom a komunite za priazeň v roku 2024. Andreu Bučko nebolo potrebné predstavovať. Kultúrna obec ju pozná napríklad z divadelno-hudobného projektu Morena. Ten spolu s herečkou Dominikou Kavaschovou pripravili pre SND ako divadelnú hru a aj ako samostatný album s hitmi Neviditeľná žena či Púpava. Andrea energická „performerka“ a všestranná hudobníčka. Spája jazz, pop, funk, folklór. Počas Vianočného punču sa predstavila sa s kapelou v zložení Viktor Frešo na basu s Ema Kakarová na bicích. Koncert zožal nadšené ovácie.
Vianočný punč sa mohol uskutočniť aj vďaka finančnej podpore Európskej únie. Projekt z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy a Mestská časť Rača.