Vianočný punč je poďakovaním komunite za celoročnú priazeň

Viete, aké najväčšie podujatie organizuje Stará jedáleň? Predsa Vianočný punč! Aj tento rok sa vyše dve stovky účastníkov stretli, aby si potrkotali, bilancovali uplynulý rok a poželali si šťastné a veselé. Koncert dvojice Autner a Geišberg, workshopy aj lokálne chuťovky boli pre všetkých zdarma, ako jedno veľké ĎAKUJEM komunite.

foto Rasťo Blaško

Ekológia a lokálnosť v hlavnej úlohe

Leitmotívom Vianočného punču a workshopov bola ekológia. Prvý workshop zastrešila slovenská značka Primát, ktorá svojou činnosťou podporuje a propaguje slowfashion a upcycling. Oblečenie potláčajú ručnou sieťotlačou, ale využívajú tiež techniky ako linoryt a stencil. Každý kúsok je tak originál. Účastníci Vianočného punču si mohli priniesť svoje oblečenie, vyryť si práve technikou linorytu svoj vlastný obrázok a natlačiť si svoj dizajn na odev. Menej zdatní si mohli kúpiť už vytvorené dizajny a podporiť tak túto ekologickú značku. Druhý workshop so Zdenkou Gregorovou z obchodíku Gnatural sa zameral na výrobu vianočnej výzdoby z dostupných prírodnín z blízkych lesov a materiálu, ktorí si účastníci priniesli z domu.

Od tretej hodiny popoludní 9. decembra sa začali schádzať rodiny s deťmi, ktoré prilákala vôňa kapustnice, hrejivého punču a kakaa, o ktoré sa postarali naši lokálni „dodávatelia“, ale najmä ctení členovia komunity, teda VAR, Adelkas Kitchen a Ivan Vrana z Terroir Rača a malá spoločnosť Kakaw Co+ .Vedeli ste, že jej majiteľka, Martina Matejíčková, vytvorila sociálny podnik, ktorý zabezpečuje spravodlivé pracovné podmienky pre farmárov a zároveň integruje ľudí so zdravotným postihnutím na Slovensku do voľného trhu práce a spoločnosti?

foto Rasťo Blaško

Pre susedov a členov komunity si pripravili remeselné výrobky naši známi predajcovia: rodinná Biofarma Kaška, Lukčo, domáce Matejove sviečky z včelieho vosku, Vegget Microfarm, ponukou zázvorových shotov sa blysol Vlado Lukčo a módnu „sekciu“ reprezentovali Dielňa KohútikKatka Koska. Veríme, že si mnohí našli pod stromčekom práve ich výrobky, a nie plastové „čosi“ z Ázie.

Stánok Starej jedálne bol tiež ladený v duchu zážitkových Vianoc, ekologicky, teda bez baliaceho papiera. Ponúkal vlastný merch, kurzy, šálky od Ker.am, peňaženky a malé peračníky vyrobené zo starého pútača na plote jedálne, aj chutné Kimči od VAR. Prím ale hrali nemateriálne, a teda aj výsostne environmentálne prívetivé darčeky, ktoré mali podobu kurzov a workshopov stálych spolupracovníkov Starej jedálne.

foto Rasťo Blaško

K tuctu dobrovoľníkov zo Starej jedálne sa toho roku pridali aj priatelia z OZ Mládež ulice. Zástupcovia a zástupkyne občianskeho združenia si pripravili lákavý program v otvorenej herni a workshopy s atraktívnou tematikou „Maľovanie henou“ a „Ako maľovať henou“.

Kto sa nebodaj nestihol porozprávať s lokálnymi výrobcami počas Vianočného punču, alebo ich podporiť kúpou výrobkov, mohol sa zapojiť do tradičnej dražby balíčkov. Produkty do nich z vlastnej vôle venovali všetci producenti. Celý výťažok z dražby sme využili na financovanie chodu komunitného centra a prípravu ďalších príjemných podujatí a workshopov.

Zážitkové Vianoce v Starej jedálni

Kým mladších účastníkov zaujalo Divadlo Š.E.M, starší sa tešili na koncert dvojice Richard Autner a Martin Geišberg. Umelecké zoskupenie Divadlo Š.E.M. zahralo bábkové predstavenie „Eliška a svet hore nohami“, ktoré vzniklo na motívy knižky od Simony Čechovej „Eliška nie je strašidlo“. Príbeh rozprával o malom netopierikovi, ktorý sa naučí, že každý má na svete svoje miesto, hoci sa môže zdať odlišný. Po skončení predstavenia si deti vyrábali z roliek papiera malú netopierku Elišku. Aj týmto spôsobom ich vedieme k ekologickému zmýšľaniu a využívaniu rôznych zdrojov, ktoré iní považujú za odpad.

Komunita dospelákov, tvoriaca už vyše stovku poslucháčov, čakala v debatných hlúčikoch na koncert Autnera a Geišberga. Mnohí si veru aj z chuti zaspievali „Živo“, „Ľúbenie“ alebo „Odpovede“.

foto Rasťo Blaško

Po koncerte sme započuli aj to, že Vianočný punč na ekologickú nôtu je najlepší. Nebalí sa do papiera, ale stáva sa súčasťou spomienok a hrejivého pocitu pri srdci. Úprimne ďakujeme všetkým za takéto slová podpory. Dodáva nám to novú energiu a entuziazmus do ďalšej činnosti. Chceme aj v roku 2024 zveľaďovať a utužovať vzťahy v komunite a vytvárať prajné susedstvo.

Vianočný punč sa mohol uskutočniť aj vďaka finančnej podpore Európskej únie. Projekt z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy a Mestská časť Rača.

*Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú však len názormi a vyhláseniami autora (-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo orgánu udeľujúceho grant. Európska únia ani orgán udeľujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore