Viete, aké najväčšie podujatie organizuje Stará jedáleň? Predsa Vianočný punč! Aj tento rok sa vyše dve stovky účastníkov stretli, aby si potrkotali, bilancovali uplynulý rok a poželali si šťastné a veselé. Koncert dvojice Autner a Geišberg, workshopy aj lokálne chuťovky boli pre všetkých zdarma, ako jedno veľké ĎAKUJEM komunite.
Ekológia a lokálnosť v hlavnej úlohe
Leitmotívom Vianočného punču a workshopov bola ekológia. Prvý workshop zastrešila slovenská značka Primát, ktorá svojou činnosťou podporuje a propaguje slowfashion a upcycling. Oblečenie potláčajú ručnou sieťotlačou, ale využívajú tiež techniky ako linoryt a stencil. Každý kúsok je tak originál. Účastníci Vianočného punču si mohli priniesť svoje oblečenie, vyryť si práve technikou linorytu svoj vlastný obrázok a natlačiť si svoj dizajn na odev. Menej zdatní si mohli kúpiť už vytvorené dizajny a podporiť tak túto ekologickú značku. Druhý workshop so Zdenkou Gregorovou z obchodíku Gnatural sa zameral na výrobu vianočnej výzdoby z dostupných prírodnín z blízkych lesov a materiálu, ktorí si účastníci priniesli z domu.
Od tretej hodiny popoludní 9. decembra sa začali schádzať rodiny s deťmi, ktoré prilákala vôňa kapustnice, hrejivého punču a kakaa, o ktoré sa postarali naši lokálni „dodávatelia“, ale najmä ctení členovia komunity, teda VAR, Adelkas Kitchen a Ivan Vrana z Terroir Rača a malá spoločnosť Kakaw Co+ .Vedeli ste, že jej majiteľka, Martina Matejíčková, vytvorila sociálny podnik, ktorý zabezpečuje spravodlivé pracovné podmienky pre farmárov a zároveň integruje ľudí so zdravotným postihnutím na Slovensku do voľného trhu práce a spoločnosti?
Pre susedov a členov komunity si pripravili remeselné výrobky naši známi predajcovia: rodinná Biofarma Kaška, Lukčo, domáce Matejove sviečky z včelieho vosku, Vegget Microfarm, ponukou zázvorových shotov sa blysol Vlado Lukčo a módnu „sekciu“ reprezentovali Dielňa Kohútik a Katka Koska. Veríme, že si mnohí našli pod stromčekom práve ich výrobky, a nie plastové „čosi“ z Ázie.
Stánok Starej jedálne bol tiež ladený v duchu zážitkových Vianoc, ekologicky, teda bez baliaceho papiera. Ponúkal vlastný merch, kurzy, šálky od Ker.am, peňaženky a malé peračníky vyrobené zo starého pútača na plote jedálne, aj chutné Kimči od VAR. Prím ale hrali nemateriálne, a teda aj výsostne environmentálne prívetivé darčeky, ktoré mali podobu kurzov a workshopov stálych spolupracovníkov Starej jedálne.
K tuctu dobrovoľníkov zo Starej jedálne sa toho roku pridali aj priatelia z OZ Mládež ulice. Zástupcovia a zástupkyne občianskeho združenia si pripravili lákavý program v otvorenej herni a workshopy s atraktívnou tematikou „Maľovanie henou“ a „Ako maľovať henou“.
Kto sa nebodaj nestihol porozprávať s lokálnymi výrobcami počas Vianočného punču, alebo ich podporiť kúpou výrobkov, mohol sa zapojiť do tradičnej dražby balíčkov. Produkty do nich z vlastnej vôle venovali všetci producenti. Celý výťažok z dražby sme využili na financovanie chodu komunitného centra a prípravu ďalších príjemných podujatí a workshopov.
Zážitkové Vianoce v Starej jedálni
Kým mladších účastníkov zaujalo Divadlo Š.E.M, starší sa tešili na koncert dvojice Richard Autner a Martin Geišberg. Umelecké zoskupenie Divadlo Š.E.M. zahralo bábkové predstavenie „Eliška a svet hore nohami“, ktoré vzniklo na motívy knižky od Simony Čechovej „Eliška nie je strašidlo“. Príbeh rozprával o malom netopierikovi, ktorý sa naučí, že každý má na svete svoje miesto, hoci sa môže zdať odlišný. Po skončení predstavenia si deti vyrábali z roliek papiera malú netopierku Elišku. Aj týmto spôsobom ich vedieme k ekologickému zmýšľaniu a využívaniu rôznych zdrojov, ktoré iní považujú za odpad.
Komunita dospelákov, tvoriaca už vyše stovku poslucháčov, čakala v debatných hlúčikoch na koncert Autnera a Geišberga. Mnohí si veru aj z chuti zaspievali „Živo“, „Ľúbenie“ alebo „Odpovede“.
Po koncerte sme započuli aj to, že Vianočný punč na ekologickú nôtu je najlepší. Nebalí sa do papiera, ale stáva sa súčasťou spomienok a hrejivého pocitu pri srdci. Úprimne ďakujeme všetkým za takéto slová podpory. Dodáva nám to novú energiu a entuziazmus do ďalšej činnosti. Chceme aj v roku 2024 zveľaďovať a utužovať vzťahy v komunite a vytvárať prajné susedstvo.
Vianočný punč sa mohol uskutočniť aj vďaka finančnej podpore Európskej únie. Projekt z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy a Mestská časť Rača.
*Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú však len názormi a vyhláseniami autora (-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo orgánu udeľujúceho grant. Európska únia ani orgán udeľujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.